



Sterling Silver Rhodium Plated Dia. And London Bt Flower Pendant
| Metal Type | Sterling Silver |
| Item Number | QP3176 |
| Finish | Polished |
| Stone Type_1 | Diamond |
| Stone Type_2 | Pearl |
| Stone Type_3 | London Blue Topaz |
| Stone Color_1 | White |
| Stone Color_2 | White |
| Stone Color_3 | Blue |
| Stone Quantity_1 | 6 |
| Stone Quantity_2 | 1 |
| Stone Quantity_3 | 6 |
| Length of Item | 31 mm |
| Plating | Rhodium |
| Stone Setting_1 | Prong Set |
| Stone Setting_2 | Drilled & Glued |
| Stone Setting_3 | Prong Set |
| Stone Weight_1 | 0.02 ctw (total weight) |
| Stone Weight_3 | 1.08 ctw (total weight) |
| Charm/Element Length | 23 mm |
| Charm/Element Width | 19 mm |
| Feature | Solid |
| Manufacturing Process | Casted |
| Completeness | Complete (all stones included) |
| Stone Shape_1 | Round |
| Stone Shape_2 | Near Round |
| Stone Shape_3 | Pear |
| Stone Size_2 | 6 to 7 mm |
| Stone Size_3 | 5 x 3 mm |
| Stone Treatment_2 | Bleaching |
| Item Weight U/M | gm |
| Width of Item | 19 mm |
| Product Type | Jewelry |
| Jewelry Type | Pendants & Charms |
| Sold By Unit | Each |
| Pendant/Charm Type | Gemstone |
| Texture | Textured |
| Bail Width | 3 mm |
| Bail Length | 7 mm |
| Plating Color | Silver Tone |
| Pearl Type_2 | Freshwater |
| Stone Creation Method_1 | Natural |
| Stone Creation Method_2 | Cultured |
| Stone Creation Method_3 | Natural |
*More color/metal-type options maybe available, use search button (found on the top right corner of the website).
Choose options




Sterling Silver Rhodium Plated Dia. And London Bt Flower Pendant
Sale price$170.00
Regular price$283.00












